این سایت در ستاد ساماندهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت رسمی شده است

مطالب ویژه


استاد پناهیان - مهمترین راه پیشگیری از سقوط انسان و نابودی جامعه چیست؟

  • ۴۷۴
استاد پناهیان - مهمترین راه پیشگیری از سقوط انسان و نابودی جامعه چیست؟
 
پناهیان
 
مدت زمان : 5 دقیقه
یا
 
 
مهمترین راه پیشگیری از سقوط یک انسان و از نابودی یک جامعه؛ مهم‌ترین چیست؟ کم دانایان ساقط نشدند. کم دانایان در جامعه نبودند که جامعه ساقط شده است. صدر اسلام اکثر قریب به اتفاقی که پای رکاب پیغمبر بودند، ساقط شدند. اینقدر ساقط شدند که کارشان به جایی رسید که حسین را کشتند! یا رسول الله پس در این ده بیست و سه سال چه میکردی؟ چرا اینها این‌جوری‌اند؟ آن‌وقت رسول خدا به شما خواهد فرمود من خیلی خوبی‌ها را در اینها ایجاد کردم، آن خوبی‌‌ای که باید در اینها ایجاد می‌شد تلاشم را کردم نشد. آن چیست رفقا؟
 
 
 
پخش آنلاین و متن سخنرانی در ادامه مطلب
 
 
پخش آنلاین :
 
 
 
 
 
متن سخنرانی :

مهمترین راه پیشگیری از سقوط یک انسان و از نابودی یک جامعه؛ مهم‌ترین چیست؟ کم دانایان ساقط نشدند. کم دانایان در جامعه نبودند که جامعه ساقط شده است. صدر اسلام اکثر قریب به اتفاقی که پای رکاب پیغمبر بودند، ساقط شدند. اینقدر ساقط شدند که کارشان به جایی رسید که حسین را کشتند! یا رسول الله پس در این ده بیست و سه سال چه میکردی؟ چرا اینها این‌جوری‌اند؟ آن‌وقت رسول خدا به شما خواهد فرمود من خیلی خوبی‌ها را در اینها ایجاد کردم، آن خوبی‌‌ای که باید در اینها ایجاد می‌شد تلاشم را کردم نشد. آن چیست رفقا؟ یک راهنمایی بکنم خدمتتان.
  حضرت آدم چرا از بهشت هبوط کرد سقوط کرد؟ سقوط انسان از جایگاه بلند خودش. خیلی وقت‌ها ماها بد بودن‌مان را برایش بهانه می‌آوریم، می‌گوییم شرایط‌مان بد است. جدّ ما حضرت آدم که شرایطش بد نبود که، خیلی هم خوب بود. تنها خانم و آقایی بودند که آنجا خوش می‌گذراندند. اصلاً نمی‌گذاشت خدا بهشان بد بگذرد. چرا خدا قصۀ حضرت آدم و حوّا را آورد جلوی چشم ما؟ به همان دلیلی که حضرت آدم سقوط کرد، به همان دلیل یک جامعه ساقط می‌شود. و به همان دلیل یک انسان مؤمن به پایان ایمانش می‌رسد.
  دوستان من، شما ممکن است یاد صفتی مثل تکبّر بیفتید. یاد صفتی مثل حسادت بیفتید. بله بله! ابلیس حسادتش نابودش کرد، ابلیس تکبّرش نابودش کرد. رفقا، حسادت همه را نابود نمی‌کند، همه حسود هستند. در روایتی هست حتی انبیاء درشان حسادت هست. مؤمنینی که بهشت می‌روند دم در بهشت یک چشمه‌ای را ازش تناول می‌کنند می‌نوشند که باقی‌ماندۀ حسادت‌شان از بین برود. بله بله! او حسادتش از بین‌اش برد؛ اما حسادت چه کسی او را نابود خواهد کرد؟ حسادت که اپیدمی است. تکبّر در همه هست. به این سادگی که تکبّر از بین نمی‌رود.
  یک مراقبتی هست دوستان من، آن مراقبت را داشته باشید تکبّر را شما خفه می‌کنید. حسادت را شما لِه خواهید کرد. انسان امتحان باید بشود. توی امتحان خودش را نشان می‌دهد. قرآن فرمود شما فکر می‌کنید من امتحان‌تان نمی‌کنم؟ امتحان سر چیست که آدم را ساقط می‌کند؟ من توی امتحان باید مواظب چی باشم؟ آن امتحان اصلی سر چیست؟
  چرا آخرالزمان هنگام امتحان، امتحان کردن شیعیان است تا غربال بشوند منافقین از شیعه بیرون ریخته بشوند؟! منافق شیعه یعنی چی؟ دوازده امام را قبول دارد. چه‌بسا به قول امام رضا(ع) «مِمَّنْ یَنْتَحِل‏ُ مَوَدَّتَنَا أَهْلَ الْبَیْتِ»؛ «مَوَدَّتَنَا أَهْلَ الْبَیْتِ!» اشک هم بریزد برای امام زمان، امام زمان ارواحنا له الفداه بیاید جلویش وایمیستد. قبل از ظهور فتنه‌هایی شدیدتر از فتنۀ دجّال راه می‌اندازد! دوست هم دارد امام حسین را. اینها را طبق روایات من دارم عرض می‌کنم.
  چی را قبول نمی‌کند؟ اویی که روز اول ریاست پیغمبر را نپذیرفت، اویی که روز دوم ریاست امیرالمؤمنین را نپذیرفت، اویی که روز آخر با همۀ ادّعاهای شیعه‌گری ریاست ولیّ الله الأعظم را نمی‌پذیرد پس از ظهور. وجه مشترک اینها چیست؟ آن چیست رفقا؟ یک خوبی‌ای هست ورای این خوبی‌هاست! ازش کمتر حرف زده می‌شود. یک بدی‌ای هست کسی از آن بدی حرف نمی‌زند. همه‌جا هم توی خیلی‌ها هست و فکر می‌کنند خیلی طبیعی است باید از آن محافظت هم بکنند. آن چیست رفقا؟
 
 
 
نظرات: (۰) هیچ نظری هنوز ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی